Už jste se přihlásili na FCC 2017?

Před pár dny byl spuštěn web pro přihlašování na další ročník oblíbené soutěže FCC, modly mnoha plachtařů nejen z česko-slovenksých končin. Je na čase se ohlédnout také za tím letošním ročníkem!

Letošní první disciplína byla odstartována 11. dubna a celý první týden se táhl ve znamení horšího počasí, ne uplně typického pro místní podmínky. Odlétalo se 6 disciplín v prvních 8 dnech, bohužel všechny typu AAT v délce maximálně okolo 200km. Když už v závodnících začala propukat panika, přišly ty zajímavější plachtařské podmínky.

Ve zbývajících dnech se letělo nakonec sice pouze 2x, zato pořádné tratě - 500km a 300km. Pětistovku si všichni náramně užili i když nebyla uplně zadarmo. Třístovka byla však pořádné trápení. V přeháňkách se v horách nelětělo moc dobře, co víc, ve větru a sněhových vánicích se mnohým pilotům nepodařilo otočit hned pvní otočný bod a mnozí z nich skončili na polích pod Tatrami. Někteří se vrátili zpět do Prievidzy vzduchem, nektěří po zemi a bohužel, jeden polský pilot se nevrátil už vůbec. :( Při přistání do terénu se mu nepodařilo nahodit motor a zahynul po pádu mezi stromy před polem, které si vybral pro své přistání. Tato poslední disciplína byla ihned po oznámení neštěstí zrušena. Ředitel závodu zrušil po této tragédii poslední letový den a tak závod zakončil se 7 platnými disciplínami.

Toto neštěstí bylo předmětem mnohých diskuzí i kritiky na konto organizátorů. Nicméně jak již bylo mnohokrát konstatováno, ten poslední kdo rozhoduje o tom, co se bude dít, je pilot. A někdy holt nemá to štěstí a dostane se do situace, ze které již není cesty zpět. I o tom je to naše milované plachtění.


 

Výsledky závodníků v barvách TSVM:

Club - Petra Papežíková 14. místo, Marek Pechanec 22. místo

15m třída - Jirka Kusbach 13. místo, Olda Bartoník 22. místo

Tímto děkujeme Zlínskému kraji za finanční podporu naší, toho času ještě juniorky, Petry Papežíkové.